Ако се планира реалистично това ще позволи разходи за сигурност, учителските и лекарски заплати и целия социален пакет без това да доведе до дефицит над 3%.
„Обещанията, дадени преди изборите, трябва да се изпълняват и след тях“, това заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков на публичния разговор по 16-те политики на партията в парламента с представители на ГЕРБ. Той отбеляза, че „Продължаваме промяната“ ще направи всичко възможно да намери решения за българските граждани, независимо че партията няма да подкрепи първия мандат и ще работи като конструктивна опозиция. „Имаме цялостна програма и сме готови да работим по други приоритети, като социална политика, сигурност за бизнеса, антикорупционно законодателство“.
Съпредседателят на ПП Асен Василев призова ГЕРБ да подкрепят внесената от „Продължаваме промяната“ декларация, с която да се призове служебният кабинет да внесе вариант на бюджет за 2023 г. Това според него е много важно както за хората, така и за бизнеса, за да има предвидимост и да може да се планира за цялата 2023 г.
„Ако ние искаме 3% бюджетен дефицит, и вие искате 3%, ще намерим и други политически сили, които да се съгласят и така ще гарантираме, че няма да има драматично големи разходи. Със закон за удължаване това не може да се постигне“, категоричен беше Василев.
Той представи остойностяването на програмата на „Продължаваме Промяната“ с 16 политики в подкрепа на хората. От него става ясно, че в прогнозата на правителството за брутния вътрешен продукт, не са отчетени ревизираните данни на НСИ за БВП през 2021 г. и първото полугодие на 2022 г, където ръстът на БВП не е заложените първоначално 2,9%, а е около 5%. И не включва по-високите прогнози за инфлацията от около 12,7% за 2022 г. Това драматично променя прогнозата за БВП за 2023, 2024 и 2025 г.
„В актуализацията имаме заложен БВП за тази година от 150 млрд. лв., а реално можем да очакваме БВП от 165 млрд. лв. на база данните на НСИ. Ако заложим ревизираните данни за 2023 г. БВП може да достигне 180 млрд., което е с 30 млрд. повече от заложения в актуализирания бюджет за 2022 г. Това води до допълнителни приходи от 11 млрд. лв. през 2023 г. Заложените разходи, със запазване на досегашните политики, са 2,2 млрд. лв. за увеличените през 2022 г. пенсии, 1,62 млрд. лв. – за заложените в програмата на „Продължаваме промяната“ увеличение на пенсиите с 10% от 01.01.2023 г. и 0,89 млрд. за увеличение с още 10% от 01.07.2023 г. Другите разходи са 1 млрд. лв. за допълнителни социални и здравни плащания, 1,9 млрд. лв. разходи за персонал. 0,75 млрд. за увеличаване на минималната работна заплата от 710 на 860 лв. плюс 0,2 млрд. лв. – за 50% увеличение на данъчните облекчения за деца и 0,3 млрд. лв. за гарантиране цената на природния газ. Това прави общи разходи от 8,8 млрд. лв. Така, ако имаме допълнителни приходи от 11 млрд. лв. и допълнителни разходи от 8,8 млрд. лв., дефицитът за 2023 г. – с всички мерки на „Продължаваме промяната“ – може да се очаква да е 3,8 млрд. лв. или 2,1% от БВП. Така пред нас не стои избора бюджетна дисциплина или социален пакет, а по-скоро какво още да включим в социалния пакет, за да достигнем 3% дефицит“, заяви Асен Василев. Той предложи на тази база да се дискутира детайлно, за да се направи разумен бюджет за догодина, подкрепен от всички политически сили. Според Василев ако се планира реалистично, а не консервативно, ще позволи да се случат и разходите за сигурност, и учителските заплати, и лекарските и целия социален пакет без това да доведе до бомбастични дефицити и да се впишем в дефицит от под 3%.