През 2020 година, България е отново на чело на негативните класации в Европа – втора по детска бедност в Европа с 35.5% от децата под 18 годишна възраст в риск от бедност. 67% от разходите на младите семейства са за жилище, храна и транспорт, и едва 33% за всичко останало – за култура, книга, свободно време, ремонт, обувки и дрехи за децата.
В резултат от последователната политика на “Прдължаваме Промяната – Демократична България” за повишаване на доходите на семействата и инвестиране в качествено и достъпно здравеопазване и образование, мрачните статистики започнаха да се променят. Последните три бюджета на България, които са основният инструмент за реализиране на политиките, са направени от нашите експерти.
46 хил. души повече са се върнали в България през 2023, отколкото са я напуснали – това е цял един град с размерите на Кюстендил.
Видяхме и обрат в двете най-мрачни демографски тенденции. През 2023 година за първи път от много години насам в България се повиши раждаемостта – регистрирани са 57 478 родени деца. В сравнение с предходната година броят на живородените се в увеличил с 1.1%. Спадна и смъртността – с 15%. Това е най-големият спад на общата смъртност от 2000 г. насам – за последните 24 години.
Мерки срещу бедността за по-добро бъдеще за децата
Бедността и лишенията в детството са фактор, който може да предопредели развитието на децата за цял живот – повлиява негативно на здравето, на възможностите за образование и в последствие включването в пазара на труда.
Безплатните детски градини, безплатните учебници, помощите за подготовка за учебната година и данъчните облекчения са политики, които през последните 3-4 години доведоха до това в България детската бедност да спадне.
Тези мерки освободиха ресурс в семейния бюджет и подобриха перспективите за нормален живот и достойни доходи на поколението, което сега расте. Увеличава се и способността децата да разгърнат потенциала си и да станат активни и допринасящи членове на нашето общество.
Ще продължим тази политика със следните мерки:
- Удвояване на данъчното облекчение за семейства с деца до 1200 лв. годишно за 1 дете и до 2400 лв. за две деца;
- 100% от размера на майчинството при връщане на работа след първата година;
- Годишна субсидия от 300 лв. за всеки ученик за всички класове от 1. до 8. клас;
- Безплатни лекарства по рецепта (с лекарско предписание) за деца от 0 до 7 г.;
- Помощ за младите семейства при покупка на първо жилище.
Политиките ни за грижа за младите семейства разпознават, че ако детето живее в лишения, това може да доведе до неравностойно положение в образованието, развитието и уменията. Децата, които живеят в бедност, могат да отпаднат рано от образователната система, което да задълбочи тяхната изолация. Дългосрочната безработица и нископлатена работа от своя страна би поставило тях и техните бъдещи семейства отново пред риска от бедност и лишения.
С грижа за бъдещите майки
Освен политиките за млади семейства, демографската политика на “Прдължаваме Промяната – Демократична България” разпознава нуждата от мерки и за повишаване на раждаемостта с подкрепа и насърчаване на бъдещите майки:
- Безплатни изследвания за инвитро и акушерска грижа;
- Профилактика за здравето на майката и детето с безплатен неонатален скрининг за всички новородени и за определен спектър от заболявания;
- Разширен достъп до скрининг и профилактика за репродуктивно здраве;
- Законодателни промени, обезпечаващи безплатната патронажна грижа за новородени, въведена през 2023 г.
Ключови експерти вече подкрепиха и надградиха мерките на ПП-ДБ
Подкрепа за мерките в програмата на ПП-ДБ изразиха ключови икономисти и експерти на провелата се на 24 септември в София конференция “Капиталът на бъдещето”. Техните предложения, плод на дългогодишния им опит и експертиза, вече са част от дискусиите на работните групи на обединението и подлежат на анализ и обработка за включване в дневния ред на ПП-ДБ в следващия парламент.
Икономистът и финансист Евгений Кънев допълни политиката за подкрепа на младите семейства при закупуване на жилище – с предложение за облекчения и при наем. Мярката е насочена към родители с деца от 3 до 7 годишна възраст и предвижда възстановяване на 30% от стойността на реално платен по заверен от нотариус договор за наем на родители (а не само семейства) с дете до 3 годишна възраст за период от 4 години.
Изчисленията на Евгений Кънев показват, че на година се раждат около 60,000 деца, т.е. в обхвата на мярката са 180 хил. деца. Ако тя се реализира за 10% от тях или за 20,000 деца, при таван на помощта от 300 лв. на дете, това би коствало едва 6 млн. лв. на държавния бюджет.
Бившият министър на труда и социалната политика в кабинета Денков Иванка Шалапатова предложи модернизиране на политиката за детско и майчино здраве. Тя предвижда въвеждане на т. нар. координатор грижа, който да канализира усилията на патронажа, ранната детска интервенция, както и с яслите и детските градини. С нова програма за първите 1000 дни тя предлага да се проследява развитието на всяко дете от раждането до постъпването в ясла или детска градина. За справяне с насилието нейните предложения предвиждат въвеждане на ученическа медиация за превенция и интервенция в случаи на училищен тормоз и агресия.
Павлина Герина от Алианса на българските акушерки предлага прилагане на акушерски модел на грижа, включително разширяване практиката на акушерките в извънболничната помощ.
Бившият вицепремиер на България между 2001 и 2005 г. Лидия Шулева има и други идеи – за въвеждане на механизми за гъвкаво работно време, намалено работно време и дистанционна форма на работа за младите майки. Според нея родителите на деца до 12 години трябва да имат право да имат дистанционна работа. Предложи и програма, която да субсидира бизнеса да инвестира в детски градини, срещу което да предоставя услуга за определен период безплатно или с минимална сума.