„Постигнахме 10% растеж на икономиката, което не се е случвало в България от 97-98 година насам.“ Това заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV Асен Василев от “Продължаваме Промяната”.
Говорейки за спирането на течовете и терора над малкия бизнес, Василев подчерта напредъка през второто тримесечие на 2021 г., когато той заемаше поста министър на финансите в служебното правителство. „Сега ще видим също много добър растеж и за третото тримесечие“, каза още лидерът на “Продължаваме Промяната”.
Необходимостта от освобождаване на малкия бизнес от излишни административни усложнения и проверки беше от основните теми, засегнати в разговора с Цветанка Ризова.
Две магистрали “Хемус” на година
„Като повишихме събираемостта на данъците и спряхме течовете, изведнъж в бюджета се появиха 2 милиарда за 4 месеца. Реално, на годишна база, ако се направи ефективно разходване, най-вероятно може да се появят между 6 и 8 милиарда“, поясни Василев и продължи: „Това са пари, които не идват вследствие на допълнителни данъци, а от това, че си събираме данъците и не ги харчим за глупости. През корупция и всякакви други схеми тези пари иначе изтичат.“
Лидерът на „Продължаваме Промяната“ припомни, че 8 милиарда лева са достатъчни за ремонт от край до край не на една, а две магистрали „Хемус“ годишно.
В продължение на изявлението си той насочи вниманието към образованието, медицината и други ключови сектори:
„С тези пари можем да инвестираме спокойно в образованието, така че да няма нужда от части учители, всички деца да получат добро образование. Можем да си оправим болниците, можем да си оправим инфраструктурата и да ни останат и за всички други приоритети, които едно правителство би имало – култура, спорт и т.н.“
В отговор на въпрос на водещата за начина на постигане на леви цели с десни мерки, Асен Василев посочи, че дясна мярка е събирането на данъците, без да се увеличават самите данъци, както и това да не се трупат огромни дефицити и дългове.
Да искаме да живеем в България
„Всичко това е дясна политика, която обаче, спирайки корупцията, ни дава средства за здравеопазване, образование, равен шанс за всички български деца и всички български граждани да се развиват в България. Да искат да живеят в България. Можем да осигурим да няма пенсионери под линията на бедността, така че родителите ни да имат достойни старини. В момента, в който спрем кражбите, което е по-голямото перо от събирането на данъци, този ресурс се освобождава. Той не отива за Бентли-та и Ролс Ройс-и, а за болници, за училища и за детски градини.“
Сред темите, които Асен Василев и Цветанка Ризова засегнаха, бяха и цените на енергията и мерките, които Василев като като финансов министър вече е предприел за тяхното овладяване. „Цените на енергоносителите са в основата на това, което виждаме в скока на цените от първа необходимост“.
Програмата за енергийни помощи – увеличена с 84 млн. лева по време на актуализацията на бюджета
Първата мярка, която вече е предприета от Асен Василев като служебен финансов министър за овладяване на кризата е пряко свързана с актуализиране на бюджета:
“Програмата за енергийни помощи беше увеличена с 84 млн. лева по време на актуализацията на бюджета, така че да сме сигурни, че има достатъчно финансов ресурс за хората, които получават енергийни помощи през социалното министерство.”
Ускорени срокове за завършване на българо-гръцката газова връзка до края на годината
Още през юни е започнато ускоряване на ремонта на каскадата в Чаира, Велинград и Сестримо. Асен Василев посочи, че през ноември те трябва да заработят и уточни, че след АЕЦ, енергията от тях е най-евтината, която можем да получим.
Асен Василев припомни за отложеното завършване на българо-гръцката газова връзка от началото на годината и допълни, че към момента са направени двете най-трудни части – минаването по „Марица“ и под язовир „Студен кладенец, остава да се положат тръби“: “Имаше изработен график седмица по седмица да рапортуват какво са изработили”.
Той уточни, че през юни, по време на временното правителство, фирмата изпълнител изненадващо е поискала още едно отлагане до юни-юли догодина. „Тогава извикахме изпълнителите, проведохме няколко срещи, изпратихме официална кореспонденция, че трябва да си изпълнят ангажимента на 31 декември да е завършено трасето.” Василев уточни, че фирмата изпълнител е поела ангажимент за завършване за трасето до края на годината и е официално уведомена, че в случай на неизпълнение ще дължи неустойки по 90000 евро на ден и няма да има следващо отлагане.
Необходимост от публичен дебат за Еврозоната
По отношение на присъединяването към Еврозоната той подчерта, че докато заемаше министерския пост, подготовката беше в действие. „Трябва между настоящия момент и 1 януари 2024 година в обществото да се обсъди какви са плюсовете и минусите и как да се обновят цените. Мислим цените да са двойни в даден период и в левове, и в евро, за да може да няма после спекулации”, поясни той, но бе категоричен, че трябва да има публичен дебат преди това.
Целия запис гледайте в сайта на bTV: https://btvnovinite.bg/predavania/lice-v-lice/asen-vasilev-nevazmozhno-e-ploshtadkata-na-aec-belene-da-se-licenzira-otnovo.html