Растежът на България изисква отлично образование – от предучилищна възраст до университета. Финансирането трябва да е насочено към подкрепа за учениците и подобряване на материалната база. Трябват ни отлично подготвени учители и възстановяване на престижа на учителската професия, за да може и бизнесът да разчита на знаещи, способни и компетентни кадри.
Затова “Продължаваме Промяната – Демократична България” поставя като приоритет подобряване на достъпа и качеството на образованието за всички учащи – чрез подкрепа за семействата и грижа за учителите като най-ценния капитал на българското образование.
Защо тази политика е важна за България?
България от години е на последно място в Европа по качество на образованието по данни на Евростат и на PISA – програмата за международно оценяване на функционалната грамотност на 15-годишни ученици. На фона на това родителите са принудени да поддържат паралелна система на частни уроци – с цената на огромен финансов ресурс и емоционален стрес. Все повече български студенти учат и остават да се реализират в чужбина, докато бизнесът у нас страда от липса на квалифицирани кадри.
Години наред нуждата от политики за адаптиране на образователната система към потребностите на модерния свят е пренебрегвана. Това е причината от 2017 г. насам постоянно да расте делът на младите хора у нас между 18 и 24 г., напуснали преждевременно образователната система. Големият дял ранно отпадащи ученици е един от основните проблеми в българското образование, наред с качеството му и огромната пропаст между онези, които отчитат високи постижения и тези на дъното на класациите. ЕС следи внимателно този показател и поставя за цел до 2030 г. делът на преждевременно напускащите училище да бъде 9% средно за страните от съюза.
През 2023 г. за първи път от много години насам делът на преждевременно отпадналите намалява – до 9.3% по данни на Евростат.
Този обрат е възможен благодарение на редовните правителства на “Продължаваме Промяната – Демократична България”, които въведоха мерки за подкрепа на семействата и увеличаване на мотивацията на преподавателите.
За предучилищното и училищното образование:
- От 1085 лева през 2020 г. стартовата минимална основна заплата на учителите стана 1853 лв. – или с близо 80% по-висока.
- Осигурени бяха безплатни учебници за всички ученици до XII клас, вкл. и познавателни книжки за децата в детските градини;
- Подобрено беше качеството на храната в училищата с допълнителни 93,3 млн. лв. за издръжка на децата и учениците в образователни институции;
- Беше осигурена допълнителна подкрепа за широк достъп до спорт, отдих и култура. С голям успех продължава програмата от 2022 година “Заедно в изкуствата и в спорта”.
- За високи постижения в спорта бяха предвидени премии в размер на 25,3 млн. лв.
240 млн. са сигурени до 2026 г. за изграждане и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища; - Още 240,0 млн. лв. за същия период ще бъдат инвестирани и в изграждане на нови и ремонт на съществуващи спортни площадки в училищата;
- Създаден беше фонд за компенсиране на семействата на децата, които не са приети в детски градини и училища.
За по-лесен достъп до учебните материали и за ученици, и за родители, беше създадена безплатна “Дигитална раница” с над 33 хиляди учебни ресурси. Разкриха се STEM кабинети, като вече има един национален и 3 регионални центрове.
В областта на висшето образование, осем български университета бяха включени в европейските мрежи. Научните изследвания нараснаха с 50%. Увеличи се делът на чуждестранни студенти в някои направления (не само медицина, но и изкуства). Вече има Карта на Висшето образование и Рейтингова система на университетите.
В Бюджет 2024 залегнаха:
- 38,4 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на преподавателите от 2023 г. в целогодишен размер;
- 6 млн. лв. за увеличаване на студентските стипендии от 1 юли 2023 г.;
- 124,5 млн. лв. за увеличение на средствата за студентските столове и общежития към държавните университети;
- 50 млн. лв. за саниране, ремонт и обзавеждане на студентски общежития, като за периода 2024-2026 г. общата инвестиция е 100 млн. лв.;
- 100 млн. лв. за Института INSAIT.
Как ще се погрижим за образованието оттук нататък?
- 300 лв. на година за всички ученици от I до VIII клас;
- Качествено образование без частни уроци;
- Фонд „Стамболов“ – стипендии за студенти, които след завършването си работят 5 години в България
- Продължаване на политиката учителските заплати да са 125% от средната работна заплата
- Фонд за ремонт на университетските общежития
- Фонд за нови детски ясли, детски градини, училища и физкултурни салони.
Ще работим и за подсилване на връзката между бизнеса и образованието с инвестиция в нови умения и компетентности:
- Съфинансиране на програми за допълнителна квалификация и преквалификация по поръчка на бизнеса;
- Програма за съфинансиране на студентските стажове;
- Стимулиране на развитието на съвместни програми между висши училища и бизнеса (съфинансиране и лаборатории);
Политиката за инвестиции в хората на “Продължаваме Промяната – Демократична България” включва още мерки за подкрепа на младите семейства, трайно увеличение на доходите и спиране на корупцията по високите етажи на властта, за да стигнат парите до хората.
Вижте тук цялата приоритети на коалицията: https://promeni.bg/sthe-se-pogrizhim-za-balgariya-s-politiki-za-dohodite-zdraveopazvaneto-obrazovanieto-i-biznesa/