През последните години авторитетът на прокуратурата се урони в следствие на редица случаи, по които действащият главен прокурор Иван Гешев бе обвинен в нарушения и неизпълнение на служебни задължения. Липсата на ефективно разследване на случаи на корупция по високите етажи на властта, каквито са делата по източването и фалита на КТБ, казусът “Осемте джуджета”, делото за “Апартаментгейт” доведе до протести и обществено недоволство, а фигурата на главния прокурор се превърна в символ на олигархична зависимост. Санкциите по закона “Магнитски”, както и решението на Европейския съд за правата на човека, според което главният прокурор е нарушил презумпцията за невиновност по делото „Баневи”, са показателни за уронване престижа на съдебната власт и международния авторитет на България.
Основен приоритетит на „Продължаваме Промяната“ е премахването на корупцията от държавния апарат. По време на съдебен дебат юристът и говорител на правителството Лена Бориславова поясни, че проблемът с главния прокурор е институционален и не може да бъде решен само с кадрова смяна. За да бъде реализирана дълбока реформа в прокуратурата е необходима промяна в Конституцията. Към момента такава промяна е трудна поради липса на парламентарно мнозинство от 160 гласа. Същият проблем представлява и изискването за мнозинство от 2/3 във Висшия съдебен съвет. Тук трябва да се отбележи, че на 10-ти март ВСС отложи разглеждането на внесеното от министъра на правосъдието Надежда Йорданова искане за предсрочно отстраняване на главния прокурор Иван Гешев.
Въпреки трудностите, пред които е изправено правителството, промени за подобряване работата на прокуратурата са възможни. Пример за това са вече предприетите действия по въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор. Законопроект за закриване на специализираните съд и прокуратура, както и отпадане на кариерните бонуси на членовете на Висшия съдебен съвет бе внесен в началото на Март от народните ни представители и е първа точка в програмата на Комисията по конституционни и правни въпроси тази сряда.
Обръчът около фигурата на главния прокурор в България се затяга и от Европейския съюз. Комитетът на министрите към Съвета на Европа настоя България да предприеме спешни мерки за намаляване влиянието на главния прокурор върху Висшия съдебен съвет и прокурорската колегия. От голямо значение е и новосъздадената връзка между Правителството и Европейската прокуратура. За първи път от министерски съвет ще имат възможност да изпращат сигнали за злоупотреби с европейски средства директно към Европейската прокуратура. Поради крайната липса на активност от страна на българската прокуратура по тези въпроси и взаимното съгласие, че тази институция се нуждае от преструктуриране главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши прие поканата на министър-председателя Петков да посети България на 16 март.
Смяната на главния прокурор с мандат надвижяващ този на редовното правителство и ограничаване на неговите правомощия е дълъг и труден процес. Въпреки че Висшия съдебен съвет единодушно прие отлагане на искането на Надежда Йорданова за отстраняването на Гешев, министърът на правосъдието заяви, че се надява колегите й от ВСС да проявят професионализъм и да покажат професионална съвест. Факт е, че искането внесено от министър Йорданова не е първото такова, но в него са представени изцяло нови обстоятества. Тя разясни, че това са обстоятелства, по които процесът по установяване на нередности и нарушения е напълно завършен. Ако все пак ВСС отхвърли искането Йорданова поясни, че решениетто на ВСС може да бъде обжалвано пред Върховен административен съд, а какъв ще бъде най-добрият следващ ход може да се определи едва след решението на ВСС.