Как изкуството отразява, но и влияе върху важните теми в съвременното общество? Способно ли е то да формира нагласи, да внушава и провокира? Тези въпроси бяха в центъра на дискусията, която „Продължаваме промяната“ организира за свои съмишленици от сферата на културата и гражданското общество на 14 декември т.г.
Специални гости на събитието бяха студентите от департамент “Дизайн”, специалност “Интериор”, в Нов български университет и техният професор Борис Сергинов. Те споделиха с участниците преки впечатления от 59-ото Венецианско биенале, което се проведе с година закъснение през пролетта на тази година. Богатата презентация представи както основната тема на изложбата – за вълшебния свят, в който животът непрекъснато се преоткрива чрез въображението, така и засегнатите в експозицията социални и обществени теми, включително войната в Украйна. Особено въздействаща беше инсталацията „Пиаца Украйна“, създадена на биеналето като пространство за дебат, диалог и подкрепа за украинската култура.
На този фон участниците обсъждаха различни възгледи за връзката между култура, изкуство и политика, както и за ролята на изкуството като посредник в диалога между гражданското общество и политиката.Присъстващите млади хора впечатлиха със своята липса на предразсъдъци към политическото и чувствителност към обществените проблеми, пропагандата и фалша. “Изкуството е оръжие срещу злото. То е невъзможно без кауза.” беше заключението на проф. Сергинов, около което се обединиха всички.